Історія виникнення моди безперервно зв’язано із історією розвитку костюму, тому багато хто вважає, що мода народилась тоді, коли з’явився перший одяг, тобто у первісну старовину. Але насправді, мода як суспільно-громадське та культурне явище виникла пізніше, в епоху пізнього середньовіччя (кінець XIV - початок XV вв.) Саме в той час процес розвитку одягу набуває ознаки, що характерні для моди:
- костюм становиться явищем інтернаціональним, загальноєвропейським, а не національним або релігійним, як це було раніше;
- с цього періоду спостерігається достатньо часта зміна форма костюму та аксесуарів;
- у побутовому одязі з’являється велика кількість химерних новинок, що не можливо пояснити з позиції їх практичного використання;
- суспільство охоплює загальний ажіотаж спостерігання.
Мода так або інакше становиться дзеркалом свого часу, відображаючи суспільно-політичне життя людей, рівень та характер виробничих сил в економіці, найбільш яскраві події епохи, найважливіші культурні та наукові досягнення, звички та психологію сучасної людини, його уявлення про естетичний ідеал.
Форми костюму завжди змінювалась паралельно із розвитком загально стилю у мистецтві та архітектурі певної істеричної епохи.
На питання, де народжується, мабуть всі відповідять: в Парижі. Так, саме столиця Франції починаючі з 17 сторіччя впевнено утримує звання столиці світової моди. Саме там, на початку 20 сторіччя була заснована асоціація «Haute couture» (з фр. «високе шиття» або «висока мода», засновник Чарльз Фредерик Ворт). Сьогодні ця асоціація об’єднує декілька десятків найблискучих дизайнерів моди всього світу.
Обов’язковою умовою членства в цій організації є наступні вимоги:
- наявність власного іменного Будинку Моди в Парижі;
- виступ 2 рази у рік з новими колекціями (40-100 од.) осінньо-зимового та весняно-літнього сезону, що визначають тенденції та перспективи розвитку моди.
Всі вироби колекцій «Haute couture» представляють собою справжні витвори мистецтва, вони виконуються в одиничному варіанті, майже завжди вручну, при участі самого кутюр’є (модельєра). Вони коштують дуже дорого.
Після показу, ідеє модельєрів значно спрощуються, перероблюються з врахуванням можливостей масового виробництва та становляться доступним широкому кругу споживачів.
Напрямок розвитку сучасного костюму, що орієнтировано на промислове виготовлення та розраховано на масового споживача, називається «prêt-a-porter» (з фр. «готова сукня»).
Покази колекцій «prêt-a-porter» й визначають лице сучасної світової моди.
Також в історії виникнення моди, є приклади іншої послідовності, коли сама вулиця породжувала ідеї нового костюму та надихала модельєрів на створення колекцій одягу (наприклад, молодіжний одяг 60-х рр. 20 ст. – зв’язане із рухом хіпі).
Ознаки (фольклорний та джинсовий стиль, короткі спідниці та майки із малюнками і надписами, стиль унісекс).
Комментариев нет:
Отправить комментарий